Пошук

ЗВІТ ПРО РОБОТУ ВІДДІЛУ КУЛЬТУРИ ХОРОШІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ЗА 2021 РІК

 

         Діяльність закладів культури Хорошівської об’єднаної територіальної громади протягом 2021 року була спрямована на виконання законодавчих актів, указів та доручень Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, наказів Департаменту культури, молоді та спорту Житомирської облдержадміністрації, рішень Хорошівської селищної ради, Програми розвитку галузі культури на 2021 рік, а також річного плану роботи відділу культури Хорошівської селищної ради; на забезпечення умов для реалізації творчого потенціалу різних верств населення, духовне та культурне становлення громадян засобами культурно-просвітницької роботи, забезпечення культурно-дозвіллєвих потреб населення, відродження, збереження і розвиток історико-культурної спадщини, національних традицій, розвиток усіх видів та жанрів аматорського народного мистецтва, забезпечення доступу населення до культурних надбань та інш.

         Для створення умов розвитку творчості людини, забезпечення доступності національного культурного надбання в 2021 році діяла базова мережа закладів культури, яка складалася  з 27-ми  клубних закладів (Хорошівський Будинок культури, 26 клубних закладів-філіалів), 17 бібліотечних закладів (ЦРБ, дитяча бібліотека, 15 сільських бібліотек), школи естетичного виховання, народного музею історії-філіалу.

         Карантинні заходи в Україні через пандемію коронавірусу змінили життя працівників культури як в Україні, так і в нашій громаді. Часткові ремонти та оновлення матеріальної бази, ведення документації, самоосвіта працівників, генерування сценаріїв, оновлення репертуарів солістів та творчих колективів – це звичні та буденні для нас справи. Було дуже прикро, що обмежувальні заходи перекреслили всі попередні плани щодо організації дозвілля жителів Хорошівської громади. Та урізноманітнити вимушене утримання людей від гамірних та чисельних зібрань працівникам культури в 2021 році  вдалося шляхом створення та знаходженням нових форм і методів роботи і втіленням їх у життя.

         Все таки,  творче повсякдення працівників культури Хорошівської громади в умовах карантину було досить насичене: керівники установ займалися самоосвітою, веденням документації, знаходили нові підходи до роботи, займалися організацією поточного та часткового ремонтів. В усіх закладах здійснювалися впорядкування прилеглих територій        

         Роботу галузі  культури в 2021 році забезпечувало 114 працівників, з них, на повну ставку працювало – 70 чоловік; на 0,75 ставки – 16; на 0,5 ставки – 27; на 0,25 – 1, в тому числі 95 – спеціалістів (на повну ставку – 54 чоловіки; на 0,75 ставки – 16; на 0,5 ставки – 25),  в сільській місцевості – 42 спеціалісти (на повну ставку – 8 чоловік; на 0,75 ставки – 15; на 0,5 ставки – 19).         

         Культура – одне з найцікавіших і найдревніших явищ, яке тісно пов'язане з діяльністю людини. Носіями культури є талановиті, творчі, добрі люди. Кожен час ставить перед культурою  свої завдання. Однак на будь якому етапі розвитку потрібно робити все для збереження та популяризації народних традицій, звичаїв, обрядів, розвитку творчості дітей,  молоді, зрілого населення,  започатковувати щось нове, креативне, неповторне. Тому клубні заклади Хорошівської  ТГ протягом звітного періоду інноваційно-творчо працювали в нових умовах аби задовольнити культурно-дозвільні потреби людей, були традиційними центрами розвитку народної творчості, виконували запити суспільства, всебічно сприяючи розвитку ініціативи й самодіяльності населення, створювали  сприятливі умови для цього.

         Творча робота  в закладах галузі культури протягом звітного періоду велася за декількома основними напрямками: культурно - дозвіллєва діяльність (організація і проведення культурно-дозвіллєвих заходів ), робота аматорських колективів художньої творчості. Різну жанрову направленість мали і гуртки в закладах культури.    

         Структурними підрозділами відділу культури в 2021 році було проведено значну кількість різних  за формою та тематикою культурно-дозвіллєвих, соціально-культурних, просвітницьких заходів.

 

         В 2021 році Хорошівський Будинок культури в своїй діяльності  був  зорієнтований   на культурні інтереси різних професіональних, національних вікових та інших соціально-демографічних категорій населення зі збереженням культурно-виховного напрямку, на духовний розвиток та змістовне дозвілля людей. Він є загально доступним  центром культурно-дозвільного спілкування мешканців.

         Основними завданнями Будинку культури в 2021 році  були:

-        розвиток самодіяльної народної творчості за всіма видами жанрів;

-        розкриття творчих здібностей і обдарувань людей різного віку;

-        збереження, відродження та розвиток  української культури;

-        зміцнення міжнародного співробітництва в сфері аматорського мистецтва  та культурно-масової роботи;

-        створення необхідних умов для нерегламентованого дозвіллєвого спілкування, відпочинку та розваг;

-        проведення різноманітних культурно-масових заходів;

-        надання методичної і практичної допомоги сільським клубним закладам, вивченню, узагальненню і розповсюдженню досвіду роботи кращих клубних закладів.

         Кожного дня двері Будинку культури відкриті для дітей та дорослих,

які приходять не тільки, щоб виступити на сцені, а й для того, щоб  поспілкуватися в дружнім колі, розповісти про свої досягнення та поділитися своїми переживаннями.

         В 27 клубних закладах Хорошівської ТГ  за звітний період працювало 65 чоловік (на повну ставку – 38; на 0,75 – 8; на 0,5 – 18; 0,25 – 1), в тому числі, спеціалістів – 50 чоловік (на повну ставку – 26; на 0,75 – 8; на 0,5 16);

в сільській місцевості спеціалістів29 чоловік (на повну ставку – 7; на 0,75 – 8; на 0,5 – 14).

         Протягом 2021 року у закладах культури на високому професійному рівні відбулось   1 893заходів (кількість відвідувачів – 70597, з них дітей –   18310), у тому числі:

-  виставки творів мистецтва  – 49   (кількість відвідувачів 5408, з них дітей –     1133);

- виставки та концерти аматорських колективів – 96  (кількість відвідувачів –    11766, з них дітей – 3119);

- вистави  та концерти професійних колективів – 8 (кількість відвідувачів – 1870, з них дітей – 970);

- інші культурно-освітні та розважальні заходи – 1183  (кількість відвідувачів –36905, з них дітей – 7234)

- суспільно-політичні та інші заходи – 5(кількість відвідувачів –2365).

         В  Хорошівському  Будинку культури працюють 23 аматорських  творчих  колективів, студій, груп, клубів;

- зразковий дитячий вокальний ансамбль «Кольорові пташки» (50 учасників): молодша, середня, старша групи;

-  народний хор ветеранів  «Джерело» - 17 учасників;

- народний духовий оркестр - 24 учасників;

- гурт «Мріяни» - 4 учасники;

- народний хор української пісні - 30 учасників;

- жіночий вокальний ансамбль «Лілея»  -  4 учасника;

- фольклорний гурт «ЧІП» - 5 учасників;

- фольклорні колективи:  «Хорошки» (6 чол.) і «Перевесло» (8чол.) -14 учасників;

- жіночі вокальні ансамблі «Гуляночка» (10 чол.), «Свічадо» (10 чол.) – 20 учасників;

- хореографічний - 25 учасників;

- дует «Експромт»;

- гурт «Без питань» - 5 учасників;

- солістів-вокалістів – 6 учасників;

- солістів-інструменталістів - 2 учасники;

- студія образотворчого мистецтва - 25 учасників: молодша і старша групи;

- театральна студія «Феєрія» -  40 учасників;

- фітнес клуб -15 учасників;

- жіночий клуб «Струни серця» - 20 учасниць.

- молодіжна група «Молодь Хорошева» - 18 учасників.

         8 аматорських колективів: духовий оркестр, хор ветеранів «Джерело», хор української пісні, сімейний ансамбль «Горлиця», гурт «Мріяни», вокальний ансамбль «Лілея», фольклорний гурт «ЧІП», фольклорний  колектив «Хорошки» мають звання народний, дитячий вокальний ансамбль «Кольорові пташки»  – звання зразковий. В листопаді 2021 року, в умовах карантинних обмежень червоної зони, на базі Центру народної творчості атестація народних/зразкових колективів Хорошівської ОТГ відбулася в форматі онлайн. Артисти були позбавлені справжнього естетичного задоволення насолоджуватися концертом наживо. Було не просто... Однак, рішенням членів атестаційної комісії звання народний/зразковий було підтверджено всім восьми колективам.

         Основне місце в роботі клубних закладів займає проведення культурно-масових заходів. Цікаво і професійно проходили театралізовані дійства і тематичні заходи протягом звітного періоду:

  • Січень

- святкові вітання з Рідзвом Христовим і Старим Новим Роком;

- проведено святковий концерт колядок  учасниками дитячого вокального ансамблю «Кольорові пташки» для своїх  батьків та родичів;

- Новорічно-різдвяний онлайн-конкурс колядок та щедрівок «Хорошівська коляда»;

- відеозапис колядок народного фольклорного гурту «Хорошки»;

- вітання зі святом «Водохрестя»;

- тематичний захід до Дня Соборності України;

- мітинг до Дня пам’яті жертв Холокосту;      

- мітинг до Дня пам’яті героїв Крут.

  • Лютий

- літературно-музична композиція «На любові тримається світ»;

- мітинг-реквієм «Вони тримали за нас небо»;

- літературно-мистецький вечір «Обернися легендою», присвячений 150-річчю від дня народження Л. Українки;

- покладання квітів до пам’ятного знаку воїнам-інтернаціоналістам.

  • Березень

- в березні, після встановлення «Червоної зон» карантину, проведено онлайн-концерт гурту «Гуляночка»;

- святкові музичні онлайн-вітання з нагоди Міжнародного Дня 8-Березня та до Міжнародного Дня театру;

- 9 березня відбулось урочисте покладання квітів до пам’ятника Т.Г. Шевченка.

  • Квітень

- мітинг-реквієм до 35-річниці Чорнобильської трагедії;

- участь народного хору у Всеукраїнському онлайн-фестивалі ім. А. Пашкевича «Мамина вишня». Колектив отримав Диплом лауреата І-го ступеню за «Краще виконання твору Анатолія Пашкевича»;

- онлайн-концерт «Великодній кошик».

  • Травень

- до дня пам’яті та примирення, Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні відбувся мітинг-реквієм «День пам’яті та надії», а також панахида по убієнних;

- звітний концерт ДВА -«Кольорові пташки». Концерт приурочений до Дня матері. Було підготовлено цікаві і чуттєві відео-звернення до мам від вихованців колективу. Усі вікові групи (молодша, середня та старша) представляли свої вітання. Кожен виступ був особливий і неповторний. 

- в малій залі Будинку культури відбулося свято до Дня Матері, Сім’ї, Дитини – «Тепло сімейного вогнища»;

- проведено фотосесію в онлайн режимі до Дня вишиванки – «Я одягну сорочку вишивану»;

-  свято до Дня Захисту дітей  традиційно проходило за участю зразкового дитячого вокального ансамблю «Кольорові пташки».  На святі вшановувався аматорський колектив «Кольорові пташки» з нагоди 30-річчя його створення. Ювілярів привітали представники влади та вручили цінний подарунок;

- вперше проводилися обласні змагання з гімнастики в Хорошівському Будинку культури. Глядачі одержали масу задоволення від  виступів учасників  гімнастики всієї  області;

- до Дня охорони навколишнього середовища проведено захід всієї громади по упорядкуванню своїх територій;

- проводились перегляди футбольних  матчів «Євро 2020» у великій залі Будинку культури.

         - Червень

- до Дня молоді проведено свято  на центральній площі селища зі спортивними локаціями та виступом гурту  «Ретро-21» (м. Житомир);

- 29 червня культура нашої громади взяла участь в 12 обласному святі декоративно-прикладного мистецтва «Майстерний червень». Нашу громаду представили автентичні експонати  з музею Поліського рушника с. Рижани. Відвідувачів найбільше зацікавили чоловічі й жіночі сорочки, виготовлені з природного матеріалу-льону. Цим речам понад 200 років. 

         Сподобалися глядачам і рушники, зокрема, цінним був вінчальний із трирядовою вишивкою та рушник із грецьким орнаментом. Цінними були представлені і авторські роботи завідувачки музеєм Лідії Вербило, які зроблені з риб’ячих костей та луски.

         - Липень

- у зоні відпочинку на березі річки Ірші відбулося Купальське свято «На Івана нічка мала». Більше  трьох сотень жителів і гостей Хорошева завітали на гуляння. Свято супроводжувалося танцями, іграми, піснями, забавами,пусканням віночків на воду, стрибанням закоханих пар через вогонь, шуканням у лісі магічної квітки – цвіту папороті. Звучали обрядові пісні у виконанні фольклорних колективів. Дівчата та хлопці водили хороводи біля купальського дерева. Найбільш кмітливі відгадували загадки та отримували призи. Гості також мали змогу скуштувати різні смаколики, відпочити в альтанках. Завершилося народне гуляння виступами троїстих музик та танцями.

- аматорські колективи вітали бухгалтерів територіальної громади з професійним святом – Днем бухгалтера. В цей день також було проведено презентацію книг Марії Берляк – «Пісні моєї душі», «На струнах серця».

         - Серпень

- урочистості з нагоди Дня Державного Прапора України, на заході пролунав Гімн України і було піднято прапор;

- 24 серпня відзначали 30-ту річницю Незалежності України і День селища. На святі був традиційний велопробіг, в якому взяли участь 400 дорослих та 100 маленьких учасників. Працювали аніматори, клоуни, із дітьми проводили різні веселі конкурси. Були облаштовані цікаві фотозони, проходив шоколадний майстер-клас. Працювала святкова ярмарка, атракціони, ятки із сувенірами. Під оркестр пройшов парад вишиванок. Відбувся флешмоб. В офіційній частині  селищний голова  Володимир Столярчук  привітав  всіх зі святом.  Нагородили кращих людей селища за їхні заслуги  та працю знаком пошани «Почесний громадянин селища Хорошів». Нагородили багатодітних сімей і матерів воїнів, загиблих у зоні ООС/АТО. Глядачів потішив святковий концерт аматорських колективів, тепло глядачі сприйняли виступ дуету Олександра та Яніни Яремчук. Подарунком  свята був виступ народного артиста Павла Зіброва.  Закінчилось святкування запальною дискотекою.

         - Вересень

- тематичні та святкові заходи відбулися до Дня знань, Дня фізкультури і спорту, Дня рятувальника, Дня працівників лісу, Дня туризму, Всеукраїнського дня бібліотек.

         - Жовтень

- відбувся урочистий святковий концерт до Дня захисника України, на якому було вшановано матерів загиблих воїнів, воїнів, що виконують свій обов’язок в ООС/АТО;

- тематичні заходи відбулися до Міжнародного Дня літніх людей, Дня працівників освіти, Дня Українського козацтва.

         - Листопад

- 9 листопада відзначено Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Це свято тих, хто створює  гарний настрій іншим людям. Було воно яскравим, сповненим позитиву і драйву, емоційно наснаженим. Створене  свято  зусиллями й талантами  клубних працівників  Хорошівської селищної ради. Представники влади привітали працівників культури  зі святом, кращих  нагороджено  грамотами, подяки. Відбувся святковий концерт.

- мітинг-реквієм з нагоди вшанування жертв голодоморів та політичних репресій;

- тематичний захід до Дня Гідності та Свободи.

         - Грудень

 - проведено Новорічні заходи – Свято Миколая, святковий концерт працівникам енергетики, відкриття ялинки, дитяча вистава «Всесвіт зоряний чекає…», Новорічні щедрівки, забави у Новорічну ніч.

         Аматорськими колективами здійснено протягом року  30 концертів в селах Хорошівської ТГ, в селах сусідніх районів,області.

Налагоджена  робота і у 26 філіалах Будинку культури, а саме,  систематично  за графіком працюють аматорські колективи. Постійно відзначаються  календарні, професійні, релігійні свята, проходять різноманітні  масові заходи. Традицією стало  проводити свято села. Такі свята пройшли  в селах: Зубринка, Ставки, Теренці, Сколобів, Калинівка, Топорище, Безівка, Рижани, Грушки, Поромівка, Давидівка, Дашинка, Краївщина Знам’янка, Волянщина, Дворище.

В закладах оформлюється наочна агітація, проходять виставки декоративно-прикладного мистецтва. Проводяться ремонти.

Упорядковуються приміщення та приклубна територія.  Заклади повністю забезпечені кадрами . Постійно покращується матеріально-технічна база.

Методичний кабінет Будинку культури  в 2021 році був центром для надання фахової допомоги та підвищення кваліфікації працівників клубних закладів. Робота методичного кабінету Будинку культури спрямовувалася на стимулювання діяльності клубних установ, розвиток аматорства, збереження, підтримку та популяризацію народних звичаїв, обрядів, народних художніх промислів, поширення інноваційних форм роботи. Методисти Будинку культури, які закріплені за сільськими клубними закладами, надавали методичну і практичну допомогу працівникам безпосередньо на місці. Методичний кабінет аналізував статистику та текстову звітність. Методисти розробляли примірні методичні рекомендації, сценарії і брали безпосередньо участь в організації і проведенні культурно – масових заходів.

Заходи,  які проводилися  на території Хорошівської ОТГ,   публікувалися  в  місцевій газеті «Прапор», в групі «Хорошівський Будинок культури»  у Фейсбуці.

 

У 2021 році діяльність бібліотек була спрямована у напрямку подальшої трансформації у «відкриту сучасну бібліотеку». Книгозбірні позиціонували себе як креативний простір для освіти, культури, довкілля, комунікацій та громадської активності, який працює з людьми та для людей. Звичайно, суспільні виклики 2021року у вигляді всесвітньої пандемії відбилися у сферах людської діяльності, зокрема й бібліотечної.

Рік, що минув, вніс свої корективи в роботу – змінив як напрямки, так і форми діяльності. Акцент бібліотечної діяльності змістився в онлайн площину: здійснювались заходи, спрямовані на задоволення потреб користувачів з використанням можливостей віртуального середовища, на підвищення соціальної ролі читання, надання послуг з навчання, застосування мобільних технологій для оперативного обслуговування, забезпечення ефективного достатку до інформації, зокрема особливих груп (людей з інвалідністю). Продовжувалась діяльність, направлена на підтримку культурної активності мешканців громад, створення сприятливих умов для їх культурного саморозвитку, розширення можливостей проведення дозвілля в бібліотеках, сприяння та підтримку культурно-просвітницьких ініціатив користувачів.

Головна функція бібліотек – навчити своїх користувачів орієнтуватися в безмежному інформаційному просторі.

Бібліотечна мережа на кінець року  налічує 17 бібліотек, з них: Хорошівська  бібліотека, Хорошівська дитяча бібліотека та 15 сільських бібліотек (с. Березівка, Грушки, Давидівка, Дашинка, Дворище, Зубринка, Катеринівка, Краївщина, Поромівка, Радичі, Рижани, Сколобів, Суховоля, Топорище, Червоногранітне). Протягом 2021 року не закрито жодної бібліотеки.

Бібліотеками-філіями Хорошівської бібліотеки у 2021 році до систематичного читання залучено  6 797 користувачів, із них:

  • дорослих – 3 404чол ;
  • юнацтва – 1 694чол ;
  • дітей до 15 років – 1 699чол.

         Їм видано 85 960 друкованих примірників, в т.ч. дітям до 15 років – 24 339 примірників, користувачам юнацького віку 22 022 –  примірників.

Протягом 2021 року забезпечення якісного та сучасного інформаційно-бібліографічного обслуговування користувачів залишалось одним з головних завдань. Найбільш поширеною та важливою послугою бібліотеки є своєчасне та якісне надання інформації.

Основну роль в інформаційній діяльності бібліотек відіграють усні форми роботи – розповіді про роботу бібліотеки, правила користування та збереження книжкового фонду, бібліографічні огляди літератури, бібліотечні уроки, консультації.

Протягом звітного року бібліотеками  здійснювалася довідкова робота. Виконання різних видів довідок – одна з складових роботи бібліотек.

Бібліографічне інформування здійснювалось через підготовку та надання інформації на замовлення індивідуальних і групових абонентів інформації, проведення Днів інформації та Днів спеціаліста, підготовку та розповсюдження інформаційних списків. Бібліотеки обслуговували 75 абонентів інформації, з них 43 абонента індивідуального інформування.  Індивідуально інформуються вчителі, державні службовці, пенсіонери.

Бібліотека традиційно проводила  Дні інформації та Дні спеціаліста, але через карантинні обмеження їх кількість була меншою, ніж планувалося. Деякі з них проводились в режимі онлайн, що дозволило забезпечити потреби фахівців та розширити кількість учасників.

У центральній бібліотеці та бібліотеці для дітей є вільний доступ до мережі інтернет, за допомогою якого користувачі шукають потрібну інформацію.

         Для задоволення запитів людей похилого віку, осіб з інвалідністю  та з обмеженими можливостями працівники бібліотек обслуговували їх за місцем проживання. У центральній бібліотеці оформлено інформаційний стенд «Літературно-мистецький календар – 2021». У всіх бібліотеках створені інформаційні куточки «Бібліотека і влада», на яких представлені папки-накопичувачі на актуальні теми.

         Юнацька кафедра центральної бібліотеки взяла участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Сучасна молодь у стилі української незалежності», у Всеукраїнському соціологічному опитуванні «Я українка: неосяжність особистості» (до 150-річчя з дня народження Лесі Українки), в обласній акції «Бібліотека просто неба» та обласному конкурсі творчих робіт з популяризації книги і читання «Книга мого формату».          Матеріали досліджень опитувань узагальнено і рекомендовано для впровадження в обслуговуванні користувачів. Проводяться екскурсії до бібліотек, які сприяють залученню нових користувачів. Традиційними стали екскурсії до бібліотек першокласників та посвята їх в читачі.

         Задовольнити інформаційні потреби користувачів, забезпечити вільний доступ до інформації – саме в цьому полягає одна з найважливіших соціальних функцій бібліотек.

            На даний час Хорошівська бібліотека має 3 комп’ютери та 4 комплекти копіювально-розмножувальної техніки, Хорошівська бібліотека для дітей має 1 комп’ютер та один комплект копіювально-розмножувальної техніки,  Рижанська сільська бібліотека має 1 комп’ютер. Підключені до мережі інтернет Хорошівська  бібліотека та Хорошівська дитяча бібліотека. Дані бібліотеки мають свої електронні адреси:

Хорошівська бібліотека – khoroshivcbs@gmail.com, бібліотека для дітей -  horoshivlib@gmail.com, мають свої сторінки в фейсбуці.

         Бібліотечний фонд  Хорошівської бібліотеки є складовою частиною єдиного інформаційного ресурсу держави, йому належить провідне місце в бібліографічному обслуговуванні населення територіальної  громади.                 Велика  увага  протягом року приділялась  формуванню бібліотечних фондів.                                Головною метою бібліотек  є  організація оптимального  книгозабезпечення  читачів, їх своєчасного та якісного обслуговування, надання допомоги  в пошуках та утриманні необхідної для них інформації.                                                  

Проведений статистичний аналіз руху фонду дає можливість визначити фактичний стан бібліотечного фонду кожної бібліотеки територіальної громади, його якісний стан, спланувати свою діяльність на 2022 рік, визначити пріоритети та задачі на перспективу у найближчі роки.

Бібліотечний фонд Хорошівської бібліотеки на 01.01.2022 року становить 186 630 примірників на суму 886 886,14 грн.

Криза, спричинена пандемією COVID-19 не могла не позначитися на роботі книгозбірень нашої системи. І ця незвична ситуація підштовхнула наших бібліотечних працівників шукати нові можливості комунікації з користувачами. І, не зважаючи на обмеження в роботі, спричинене карантином, книгозбірні нашої системи працювали і працюють, залишаючись корисними для своїх користувачів.

         Протягом звітного періоду працівниками бібліотечної установи було проведено ряд заходів, а саме,  до Дня Соборності України, до Дня пам’яті Героїв Крут, до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні та Дня Гідності і Свободи, до Міжнародного Дня рідної мови, Дня Перемоги, Дня Матері, Дня родини, Дня Європи, Дня державного Прапора України та Дня Незалежності України, Дня партизанської слави, Дня українського козацтва та Дня захисника і захисниць Вітчизни, Дня пам’яті жертв голодомору 32-33 років та інш.

Сьогодення вимагає від бібліотекарів високого професіоналізму, компетентності, готовності до оновлення знань в галузі інформаційних технологій, професійної освіти. Методичним відділом у звітному році цьому питанню приділялась велика увага.

Ефективною комплексною формою підвищення компетентності усе таки залишилися семінари-практикуми, під час яких бібліотечні працівники отримували теоретичні знання і методичні поради з практичним ознайомленням. У 2021 році було проведено семінари-практикуми на теми:

  • Як врятувати друковану книгу;
  • Мова – культура – традиції: бібліотечний аспект.

     В програмі семінарів-практикумів присутнє професійне спілкування працівників книгозбірень, де вони обмінюються досвідом роботи, говорять про проблеми та шляхи їх вирішення.

     Важливе місце в системі підвищення кваліфікації бібліотечних працівників займали практикуми, які проводилися з питань «Бібліотечне обслуговування: як залучити і зберегти читача»

     Велике значення надавалося стажуванням, що організовувалися для новопризначених працівників та працівників з малим досвідом роботи на базі центральної бібліотеки. Такі заняття проводились з різних питань бібліотечної роботи. Ефективно сприяє підвищенню професійної компетентності бібліотекарів проведення днів методичної інформації та професійного спілкування. На таких днях організовувалися вивчення нових методично-бібліографічних матеріалів, огляди професійних видань, бібліотечні працівники знайомилися з досвідом роботи інших бібліотек, проводилися консультації з визначених поточних питань.

     Ефективною методичною допомогою бібліотечним працівникам у звітному періоді були розроблені відділом методичні рекомендації:

  • літературний вечір «Чолом тобі, улюблена в народі» (до 150 – річчя з дня народження Л.Українки);
  • година пам’яті «Чорнобильський гіркий полин на серці ліг незримо й тяжко» (до 35 – річчя Чорнобильської трагедії);
  • літературно-музичний вечір «Моя Україна – то муза крилата, з калиною й терном у ніжних руках» (до 30-річчя Незалежності України);
  • година-реквієм «Ридала скрипка, сопілка плакала, село вмирало» (до Дня голодомору).

В методичному відділі діяла викладка матеріалів на допомогу бібліотечним працівникам «Методичний інформаційно-бібліотечний світ», тематична полиця «Для Вас, фахівці бібліотечної справі», ведеться картотека «На допомогу бібліотекарю». Протягом звітного року юнацька кафедра центральної бібліотеки взяла участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Сучасна молодь у стилі української незалежності», у Всеукраїнському соціологічному опитуванні  «Л.Українка: неосяжність особистості» (до 150 – річчя з дня народження Лесі Українки), обласній акції  «Бібліотека просто неба» та обласному конкурсі творчих робіт з популяризації книги та читання «Книга мого формату».

Протягом 2021 року здійснено 5 виїздів до сільських бібліотек – філій Хорошівської бібліотки, з них 2 комплексних обстежень стану роботи бібліотек-філій сіл: Поромівка,  Дашинка, 1 виїзд на замовлення в бібліотеку-філію с. Рижани.

     Під час виїздів на місця бібліотечним працівникам надавалась методична допомога з різних питань бібліотечної роботи. Всі бібліотечні працівники громади брали участь у семінарах-практикумах, нарадах, днях методичного та професійного спілкування, стажуваннях, і таким чином підвищували свій фаховий та професійний рівень. Знання, отримані бібліотечними працівниками на методичних заходах сприяли  вдосконаленню роботи з користувачами і поліпшенню якості послуг, що надаються, впровадженню сучасних технологій у бібліотечні процеси, підвищенню суспільного статусу бібліотек у громаді.

Нові часи становлять нові вимоги до сучасного бібліотекаря. Тому організаційно – методична діяльність у 2021 році була направлена на покращення роботи бібліотек – філіалів системи, надання методичної та практичної допомоги, впровадження інноваційних форм роботи, участь у конкурсах.

Бібліотека була і залишається острівцем збереження національної культури, народних традицій, звичаїв. Вона є територією духовності знань, помічником в освіті, професійному становленні, організації дозвілля.

 

         В селищі плідно працює Хорошівська музична школа.

         Педагогічний колектив музичної школи  працює згідно календарного плану роботи, складеного на підставі Положення про початкову спеціалізовану музичну школу, Статуту музичної школи, навчальних планів роботи, заходів Управління культури та туризму обласної державної адміністрації, відділу культури.

         Фактична кількість здобувачів позашкільної освіти у звітному періоді становила - 120 учні.

В школі естетичного виховання в звітному 2021 році працювало 16 чоловік (на повну ставку – 14; на 0,5 – 2), виховний процес забезпечували 14 викладачів, з них, на повну ставку – 12; на 0,5 – 2.

 

Досягнення:

 

УЧАСТЬ  ВИКЛАДАЧІВ   В  РОБОТІ  ЗОНАЛЬНИХ  СЕМІНАРІВ

         25 травня 2021 р .- викладач Шишкін О. І. прочитав методичну доповідь та провів відкритий урок по класу труби  на тему: «Розвиток технічних здібностей в учнів молодших класів».

ТВОРЧІ   ВИКЛАДАЦЬКІ     КОЛЕКТИВИ

1. Інструментальний ансамбль викладачів           (кер.  Райковський В. С. )

2. Дует  баяністів        -                                            ( кер.  Пантус Ж. А.)

3. Фортепіанний  дует -                                           (кер.  Іщук   Г.Й.  )

4. Вокальне соло -                                                    (кер. Федорович М.І.)

5. Вокальний ансамбль викладачів  -                     (кер. Бенедюк Ж.П.)

                                         

 

ТВОРЧІ    УЧНІВСЬКІ       КОЛЕКТИВИ

         В     школі     працюють     колективи:

1. Зведений  хор  учнів   школи                        - (викл. Манзюк Т. М. ) 

2. Вокальна група  учнів  молодших  класів    - (викл. Косинська  М.В.)

3. Вокальний дует «Метелики»                        - (викл. Косинська М. В.)

4. Дует акордеоністів                                         - (викл. Пантус Ж.А.)    

5. Ансамбль   скрипалів                                    - (викл. Ющик Р.В.)

6. Тріо  кларнетистів                                         - (викл. Устимович В. І.)

7. Ансамбль сопілкарів                                               - (викл. Шишук О. П.)

8. Дует піаністів                                                 - (викл. Бенедюк Ж. П.)

        

         В 2021 році  випускники школи Райковський Нікіта (викл. Бенедюк Ж.П.) та Козаченко Михайло( викл. Косинська М.В.)  вступили на  фортепіанний  відділ в ЖМФК  ім. В. С. Косенка.

 

КОНЦЕРТНА     ДІЯЛЬНІСТЬ

         Викладачі  та учні школи  своєю  концертною  діяльністю  активно  пропагують    музичне  мистецтво  в районі, проводять велику  методичну роботу, виявляють творчу ініціативу в проведенні музичних вечорів, відзначенні ювілейних дат видатних композиторів та в історії української національної музики, використовують різноманітні форми позакласної роботи.

         Були проведені лекції, бесіди, тематичні вечори, свята з концертними програмами.

 

 

п/п

    Дата

                                 Зміст             

Місце

проведен.

1.

13.02.2021.

Класна тематична година «Духовна музика у творах мистецтва».

Муз. школа

2.

17.02.2021.

Класна тематична година «Родини музичних інструментів».

Муз. школа

3.

26.02.2021.

Загальносекційна тематична година фортепіанного відділу «За фортепіано в чотири руки».

Муз. школа

4.

20.04.2021.

Загальносекційна тематична година народного та струнно-смичкового  відділу «Твори композиторів сучасності»

Муз. школа

5.

03.04.2021.

Класна тематична година «Джаз і джазовий оркестр».

Муз. школа

6.

09.05.2021.

Мітинг по загиблих воїнах. Покладання квітів до меморіалу Слави.

Площа міста

7.

14.05.2021.

Участь у святковому концерті до Дня Матері.

РБК мал.зал

8.

26.05.2021.

Звітний концерт та свято випуску школи.

РБК мал.зал

9.

01.06.2021.

Участь у концерті до Дня захисту дітей.

РБК,Зал

10.

17.06.2021.

Участь у святковому концерті до Дня медичних працівників.

РБК,Зал

 

ВІДКРИТІ   УРОКИ

 

  Назва  відділу

 

Тема            відкритого       уроку

      

    Хто підготував

Відділ народних та струнно-смичкових інструментів

«Робота над твором: розкриття характеру та художнього змісту твору за допомогою різних прийомів гри та штрихів».

Пантус Ж. А.

 

Фортепіанний

відділ

«Робота над розкриттям художнього образу творів з учнем молодшого класу».

Федорович М. І.

Відділ духових

інструментів

 

«Робота над та технічним матеріалом  з учнем старшого класу».

Устимович В. І.

Відділ   теоретичних

дисциплін

 

«М. Дилецький – видатний філософ, композитор, музичний теоретик».

Михайленко О. В.

 

Обласні конкурси

1.

Обласний конкурс виконавців  на духових та ударних інструментах

Водолазов Ярослав (викл. УстимовичВ.І.,

конц.  Бенедюк Ж.П.)

6 клас

(кларнет)

2 місце (диплом)

2.

XV Обласний фестиваль- конкурс «Великодні дзвони»

Водолазов Ярослав (викл. УстимовичВ.І.,

конц. Бенедюк Ж.П.)

6 клас

(кларнет)

3 місце (диплом)

                                      Всеукраїнські  конкурси

1.

Всеукраїнський фестиваль -конкурс мистецтв «Сяйво первоцвітів»

Водолазов Ярослав (викл. УстимовичВ.І.,

конц. Бенедюк Ж.П.)

6 клас

(кларнет)

2 місце (диплом)

2.

Всеукраїнський фестиваль -конкурс мистецтв «Сяйво первоцвітів»

Подік Лєонардо (викл.УстимовичВ.І.,

конц. Бенедюк Ж.П.)

6 клас

(кларнет)

2 місце (диплом)

3.

Всеукраїнський фестиваль -конкурс мистецтв «Сяйво первоцвітів»

Райковський Нікіта (викл.

 Бенедюк Ж.П.)

8 клас

(фортеп.)

1 місце (диплом)

4.

Всеукраїнський фестиваль -конкурс мистецтв «Сяйво первоцвітів»

Седельник Назарій (викл.

 Бенедюк Ж.П.)

5  клас

(фортеп.)

1 місце (диплом)

5.

Всеукраїнський фестиваль -конкурс мистецтв «Сяйво первоцвітів»

Малярчук Світлана (викл. Бенедюк Ж.П.)

2  клас

(фортеп.)

2 місце (диплом)

6.

Всеукраїнський фестиваль -конкурс мистецтв «Сяйво первоцвітів»

Єгоров Максим (викл.

Пантус  Ж.А.)

3  клас

(акордеон.)

2 місце (диплом)

7.

Всеукраїнський фестиваль -конкурс мистецтв «Сяйво первоцвітів»

Захарчук Софія (викл. Федорович М.І.)

3  клас

(фортеп.)

2 місце (диплом)

8.

Всеукраїнський дистанційний багатожанровий конкурс «Перлина України»

Райковський Нікіта (викл. Бенедюк Ж.П.)

8 клас

(фортеп.)

2 місце (диплом)

9.

Всеукраїнський дистанційний багатожанровий конкурс «Перлина України»

Малярчук Світлана (викл. Бенедюк Ж.П.)

2  клас

(фортеп.)

2 місце (диплом)

10.

Всеукраїнський дистанційний багатожанровий конкурс «Перлина України»

Опанасюк Іванна (викл. Бенедюк Ж.П.)

3 клас

(фортеп.)

3 місце (диплом)

11.

Всеукраїнський дистанційний багатожанровий конкурс «Перлина України»

Шахбазян Софія (викл. Іщук Г.Й.)

2 клас

(фортеп.)

3 місце (диплом)

12.

Всеукраїнський дистанційний багатожанровий конкурс «Перлина України»

Яхимович Євгенія (викл. Іщук Г.Й.)

4 клас

(фортеп.)

3 місце (диплом)

 

 

13

Всеукраїнський дистанційний багатожанровий конкурс «Перлина України»

Могиленко Алла (викл. Іщук Г.Й.)

6 клас

(фортеп.)

2 місце (диплом)

14.

Всеукраїнський дистанційний багатожанровий конкурс «Перлина України»

Дует: Могиленко Алла, Яхимович Євгенія (викл. Іщук Г.Й., Федорович М.І.)

6 клас

4 клас

(фортеп.)

2 місце (диплом)

15.

Всеукраїнський дистанційний багатожанровий конкурс «Перлина України»

Дует: Шахбазян, Захарчук Софія (викл. Іщук Г.Й., Федорович М.І.)

3 клас

3 клас

(фортеп.)

 

3 місце (диплом)

                                Міжнародні  конкурси ,фестивалі та олімпіади

1.

Міжнародна олімпіада по сольфеджіо «Золота нота» (Росія, м.Москва)

Райковський Нікіта (викл. Бенедюк Ж.П.)

8 клас

(фортеп.)

Гран-прі

2.

Фестиваль "Creative People Fest"!

Єгоров Максим (викл.

Пантус  Ж.А.)

3  клас

(акордеон.)

1місце (диплом)

3.

Фестиваль "Creative People Fest"!

Малярчук Світлана (викл. Бенедюк Ж.П.)

2  клас

(фортеп.)

2 місце (диплом)

4.

Фестиваль "Creative People Fest"!

Бальцер Акім (викл. Бенедюк Ж.П.)

4  клас

(труба)

 Диплом лауреата

5.

Міжнародний багатожанровий фестиваль-конкурс мистецтв «Сяйво Хортиці»

Івашко Андріана

(викл. Косинська М.В.)

6 клас

(фортеп.)

1місце (диплом)

6.

Міжнародний багатожанровий фестиваль-конкурс мистецтв «Хвиля талантів»

Войналович Єлизавета

(викл. Косинська М.В.)

7 клас

(фортеп.)

1місце (диплом)

7.

VII міжнародний багатожанровий фестиваль -конкурс «Samosvityon line»

Вітрук Оксана

(викл. Косинська М.В.)

4клас

(фортеп.)

2місце (диплом)

8.

Міжнародний фестиваль -конкурс «Stella Futura»

Голяченко Тетяна

(викл. Косинська М.В.)

3 клас

(фортеп.)

2місце (диплом)

9.

International Festival «Арт-центр талантшв

Вітрук Оксана

(викл. Косинська М.В.)

4клас

(фортеп.)

3місце (диплом)

10.

Перший міжнародний Дистанційний фестиваль -конкурс мистецтв «Зоряний янгол»

Рожик Михайло

(викл. Райковський В.С.)

1 клас

(труба)

1місце (диплом)

11.

Міжнародний фестиваль -конкурс  класичного жанру «Дотик серця»

Могиленко Алла (викл. Іщук Г.Й.)

6 клас

(фортеп.)

2 місце (диплом)

               

           

            Основні  напрямки роботи Хорошівської музичної школи у звітному 2021 році були:

  • організація, забезпечення та впровадження освітнього процесу для набуття здобувачами спеціальних здібностей, естетичного досвіду і ціннісних орієнтацій у процесі активної мистецької діяльності;
  • формування теоретичних і практичних (у тому числі виконавських) загальних та професійних умінь початкового рівня в обраному виді мистецтва;
  • створення умов для професійної художньо-творчої самореалізації особистості;
  • виховання поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу, етносів України, а також інших націй і народів;
  • популяризація академічного та народного мистецтва, долучення до нього широкого кола дітей;
  • формування потреб у якісному культурному та мистецькому продукті;
  • пошук та підтримка обдарованих і талановитих дітей з раннього віку, розвиток їх мистецьких здібностей, пробудження їх інтересу до творчості, спілкування з мистецтвом;
  • здійснення творчої мистецької, інформаційної, методичної, організаційної роботи.

         Музична школа – колиска талантів популяризації музичного мистецтва, натхненна творчість високопрофесійних викладачів, які прагнуть виховання гармонійно розвиненої особистості, а також є початковою ланкою спеціалізованої мистецької освіти, яка готує підґрунтя для занять мистецькою  творчістю, а для найбільш обдарованих дітей – це вибір майбутньої професії в галузі культури та мистецтва.

 

 

         Робота Хорошівського Народного музею історії району (далі Музей) за 2021 рік проводилась згідно Закону України «Про музеї та музейну справу», Статуту, рішень Хорошівської селищної ради, відділу культури Хорошівської селищної ради, наказів Дирекції Хорошівського Будинку культури.     

         Діяльність роботи спрямована на ознайомлення жителів і гостей краю з історією та сьогоденням Хорошівського району, на вивчення та популяризацію історії рідного краю, збереженню пам’яток матеріальної і духовної спадщини. 

         Пандемія Covid-19 вплинула на роботу музею, однак шукали нові методи роботи.

         У 2021 році проведено 45 екскурсії. Кількість відвідувачів - 890, у т.ч., надано платних послуг 300 особам, на суму 755 грн. Надходження за оренду у 2021 році склали 9 841 грн. У заходах, які проводилися музеєм (виставки картин, альбомів, фотовиставки, зустрічі, селфі в музеї ) взяли участь понад тисячу осіб.

         Проєкт «Ми вірні пам’яті», написаний завідуючою Хорошівським народним музеєм історії - Валентиною Онофріюк, отримав перемогу у конкурсі проектів соціальної дії від British Council Ukraine в межах програми Active Citizens Ukraine  (виділено було Британською радою 15 тис. грн.).  Згідно проекту було проведено наступні заходи:

  • здійснено благоустрій території Меморіалу Слави, висаджено вічнозелені  кущі, посаджено квіти, встановлено лавочки;
  • проведено краєзнавчу вікторину  «Хорошівщина в роки Другої світової війни» (запитання вікторини було надруковано в районній газеті «Прапор»);
  • виготовлено і встановлено інформаційний стенд біля Меморіалу Слави.

         Хід реалізації проекту висвітлювався в газеті «Прапор» та в соціальних мережах на сторінці Фейсбук.

         Другий проєкт «Облаштування кімнати в музеї «Хорошівщина в роки розбудови Української державності» (керівник Валентина Онофріюк) виграв в конкурсі проектів «Бюджету участі» Хорошівської селищної ради. Згідно даного проекту було встановлено металеву решітку на двері, закуплено шафи, придбано та постелено лінолеум (18 тис. грн.).

         На  передплату періодичної преси кошти не виділялися.

         На послуги направлено – 1022,40 грн.(фарбування стін та стелі), на матеріали - 623,90 грн., на послуги – 2 485 грн.(виконання ремонтних робіт). На канцелярські товари – 210 грн.     Протягом року до визначних дат у Музеї діяли тематичні, фотодокументальні виставки.   

         Хорошівським народним музеєм проведено наступні заходи :

- День Соборності та Свободи України (День Злуки) - музейний урок                                (22.01.2021р.);      

- музейний урок «Афганістан болить в моїй душі»                                                  (15.02.2021р.);         

-        розроблено план музейного уроку «Історія виникнення Великодня»;

-  проведено виставку «Чорнобиль – я там був» (до 35- річниці Чорнобильської аварії);

-        проведено вікторину «Хорошівщина в роки другої світової війни» приурочену Дню Перемоги;

-        День Музею (зустріч друзів музею, фото з улюбленим експонатом);

-        виготовлено фото - стенд : «Моя улюблена робота»;

-        до Дня Незалежності України проведено фотоконкурс «Хорошів вчора і сьогодні»;

-        проведено фотовиставку «Жіноче обличчя Хорошівщини»;

-        до Дня захисника України, Дня козацтва виготовлено папку «Учасники АТО – наші земляки»;

-        до дня Української хустки проведено виставку фото: «Українська хустка всім до лиця»;

-        до Дня працівників сільського господарства проведено виставку фотоальбомів « «Як це було…Досягнення працівників сільського господарства».

-        виставка фотоальбомів «Передовики праці в усіх галузях народного господарства Володарсько- Волинського району»;

-        розроблено музейні уроки : «Хто придумав Новий рік ?»

         Музей співпрацює з районною газетою «Прапор», де висвітлюється проведена робота. У соціальній мережі Інтернет активно діє група «Хорошівський народний музей історії району», адміністратором якої є завідуюча музеєм. Учасниками спільноти є понад 1700 осіб з Хорошівського та інших районів Житомирської області, ряду міст, сіл, селищ України, а також країн: Ізраїль, Білорусь, США, Канада, Іспанія, Італія, Польща, Чехія, Ліван, Норвегія.

 

         У 2021 році відділ культури Хорошівської ТГ з усіма йому підпорядкованими закладами культури працював у повному обсязі.

         Першочерговими завданнями відділу культури Хорошівської селищної ради і надалі залишаються:

- проведення капітальних та поточних ремонтів в закладах культури;

- зміцнення та оновлення матеріально-технічної бази закладів культури;

- підтримка мистецької творчості, яка забезпечує якісний рівень національної культури та культури Хорошівської територіальної громади;

- розвиток духовної культури громади, організація дозвілля населення, естетичне виховання дітей;

- продовження роботи по забезпеченню закладів комп’ютерною та офісною технікою, підключення до мережі «Інтернет»;

- розширення переліку платних послуг, залучення коштів спонсорів, пошук недержавних джерел фінансування.

 

 

         Культурне життя нашої громади у звітному періоді було плідне і багатогранне, дякуючи творчому неспокою, громадській активності, таланту аматорів сцени та майстрів народної творчості.

        

 

Начальник

відділу культури                                                      Олег ШИШУК

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь