Про селище

Фото без опису

Близько 35-30 тис. років тому – стоянка неадертальців на південній околиції замчища. 1961р. археологічна експедиція В.О. Місяця виявила тут крем’яні знаряддя праці, що датуються цим періодом.

1545 р. – перша писемна згадка про селище. Князь Олександр Пронський робить тут свою резиденцію і зводить укріплення. 1-а назва поселення –Олександропіль.

1607 р. – рішенням Люблінського трибуналу поселення із замком переходить від Пронських у власність князів Сапег.

1617 р. –поселення отримує статус містечка і згодом стає центром торгівлі зерном у Житомирському повіті.

30-ті роки XVIIст. – містечко переходить у власність Юрія Немирича. Для будівництва замку було найнято французького інженера. Замок являв собою неправильний прямокутник з 4 бастіонами, що були оточені глибоким ровом. В центрі замку знаходилась резиденція шляхтича.

1648 р. – одне з перших картографічних позначень селища
(карта Гійома Левасера де Боплана від 1648 р.«DelineatiogeneralisCamporumDesertorumvulgoUkraina»).

Фото без опису

1648 р. – початок Національно-визвольної війни. Юрій Немирич під натиском повсталих тікає із замку.

1649 р. – за Зборівським договором шляхта отримала право повертатися у свої маєтки – це робитьі Юрій Немирич. Замок він зробив центром каральних операцій шляхти проти повсталих козаків.

1650 р. – повстання міщан, селян (що покозачилися) проти Ю. Немирича. Замок зруйновано. Згодом Юрій Немирич змінює пріоритети і переходить на службу до Богдана Хмельницького.

1667 р. – за Андрусівським перемир’ям містечко Horoszki(Хорошкі) знову опинилося під контролем Речі Посполитої. Немиричі відновлють свою владу над міщанами.

1685 р . – фастівський полковник Семен Палій відновлює козацький устрій на Правобережній Україні. Згодом загони Захара Іскри займають замок та містечко. Відновлюється козацьке самоуправління краю та містечка (до 1699 р.).

1699 р. – скарга старости Ф.Немирича, що козаки розорили його маєток, а кріпаки полишили своїх панів.

1793 р. – містечко, як і вся Правобережна Україна переходить у володіння Російської імперії. Власник містечка з маєтком ІгнаційДубравський, житомирський суддя, що брав участь у розправі над гайдамаками у Кодні, підтримав повстання поляків під проводом ТадеушаКостюшка проти Росії.

1795 р. – конфіскований маєток І.Дубравського Катерина ІІ дарує за «вікторії над турками» Михайлу Кутузову. Цей маєток мав назву Горошківський ключ, що був територіально-господарською одиницею в Житомирському повіті, а центральна резиденція, будинок власника знаходився в замку.

1798 р. – у містечку нараховувалося 64 двори та 522 мешканці. Діяла винокурня, 2 водяні млини та корчма.

1803-1805 рр. – М.І.Кутузов безпосередньо проживає в містечку. Будинок знаходився у західній частині замчища. Генерал будує залізоливарний завод при якому діє гамарня. В парку лунає духова музика для гостей полководця.

1812 р. – після укладення Бухарестського миру Михайло Кутузов відпочиває у Горошках. Тут він отримає звістку про нашестя Наполена Бонапарта і вирушає в Санкт-Петербург.

1815 р. – частину Горошківського ключа успадковує Дарія Кутузова (Опочиніна).  Отримавши маєток з боргами батька дбала про їх повернення. Так на поч. 30-х р. XIXст. засновує слободу Дашенька (сучасна Дашинка).

1850 р. – Горошківський ключ займав площу 21755 десятин, до якого входило крім містечка ще 9 сіл і 8 слобід. За переписом тут було 2195 кріпосних душ. Діють шкіряний і винокурний (Горошки), скляний (Яківка), поташевий (Кутузівка) заводи, 10 водяних і 1 вітряний млини, 15 корчем.

1861 р. – містечко стає центром Горошківської волості.

1871 р. – створено однокласне народне училище в якому навчалося 50 учнів. Держава виділяла на утримання – 1680 рублів, а громада -701.

1874 р.- власниками Горошківського ключа стає родина Трубецьких. Олександра Олександрівна та Василь Олександрович (брат і сестра) поховані на старому православному кладовищі селища. Трубецькі поступово розпродають землі маєтку.

1887 р. – у містечку проживало 3257 жителів.

поч. XXст. – в містечку була управа, поштова станція, поштово-телеграфне відділення, земська лікарня та земська ветеринарна лікарня, аптека та 3 аптечних магазини, 60 крамниць, 2 казенні винні лавки, 2 трактири. Восвітньо-культурну сферу входило однокласне народне училище, 3 бібліотеки, 3 книгарні та попечительство народної тверезості з чайною. Працюють цегельний завод О. Трубецької, шкіряні заводи Я. Гельмана, П. Машке, Б. Модилевського, 3 лісосклади, паровий млин, пивоварний завод А. Шульца та А. Вебера, суконна фабрика А. Зільберштейна та Я. Шрайбмана, чавуноливарний завод Д. Шейхета, слюсарна майстерняА.Германа. На 2 шкіряних заводах працювало всього 15 робітників. Щомісяця проводились ярмарки.

1911 р. – в містечку нараховується 673 двори та 2750 жителів.

1912 р. – містечко на честь 100-річчя перемоги  над Наполеоном перейменовано на Кутузове. Через рік відповідно було змінено назву волості.

1914 р. – відкрито змішане вище початкове училище, яке розміщувалося в найманому приміщенні. Сюди на викладацьку роботу прибув Олександр Довженко.

      Фото без опису

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь