Рекомендації та профілактичні заходи для громадян та мандрівників щодо запобігання інфікування Віспою мавп.
Віспа мавп - це інфекційне захворювання, що викликається вірусом віспи мавп (mpox).
Передавання від людини людині, відбувається внаслідок тісного контакту з інфікованими виділеннями з дихальних шляхів, пошкодженнями шкіри інфікованої людини або з предметами, контамінованими біологічними рідинами з осередків ураження хворої людини.
Клінічні особливості перебігу хвороби можна поділити на два періоди:
перший – інвазивний, триває від 0 до 5 днів і характеризується лихоманкою, інтенсивним головним болем, лімфаденопатією (відмінна ознака від вітряної віспи, кору та натуральної віспи), болем у спині, міальгією;
другий – поява висипань на шкірі, які зазвичай з’являються протягом 1–3 днів після появи лихоманки і концентруються на обличчі та кінцівках. Висипи на обличчі мають місце в 95 % випадків, на долонях рук і підошвах – в 75 % випадків.
Враховуючи умови воєнного стану в Україні та пов’язані з цим суттєві міграційні потоки, спрямовані як із країни, так і в країну, можливим є виявлення захворювання на mpox всередині країни.
-
Перед планування поїздки, до країн Африканського континенту, перебування в яких пов'язане з високим ризиком захворювання на інфекційні хвороби, що мають міжнародне значення, ознайомтесь з правилами в’їзду до цих країн.
-
Уникайте близького контакту з людьми, у яких є висип, схожий на той, що виникає при mpox.
-
Обирайте менш ризиковану сексуальну поведінку,обмежуючи кількість сексуальних партнерів.
-
Дотримуйтесь правил особистої гігієни та гігієни рук. Не користуйтесь чужими предметами особистої гігієни.
-
Зробіть щеплення проти mpox.
-
У разі появи симптомів важливо терміново звернутися за медичною допомогою, а також сповістити контактних осіб.
-
Перед поїздкою подбайте про поліс медичного страхування для виїзду за кордон.
Що робити, якщо у вас є симптоми mpox або ви були поруч з людиною, хворою на mpox?
Якщо у вас є симптоми mpox або Ви мали тісний контакт з хворим на mpox поговоріть зі своїм сімейним лікарем щодо тестування та лікування. Європейський центр контролю та профілактики хвороб рекомендує вакцинацію для людей, які зазнали контакту з хворим на mpox, і для людей, які мають вищий ризик зараження.