Як працюють мобільні бригади з протидії домашньому насильству в громадах Житомирської області

Дата: 16.03.2023 12:33
Кількість переглядів: 486

Фото без опису

Як повідомляє сайт Житомирinfo, від серпня 2022 року на Житомирщині працюють мобільні бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього та гендерно обумовленого насильства. Створити своєрідне підсилення для місцевих соціальних служб у Коростені, Житомирі, Житомирському районі та Хорошівській громаді вдалось за сприяння UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, органів місцевого самоврядування та ГО «Інноваційні соціальні рішення». Про роботу мобільних бригад, їхні завдання, виклики та врятовані людські долі говоримо далі.

Робочий день мобільної бригади у Хорошеві розпочинається із планового виїзду до підопічних. І таких в останніх за більш як пів року було близько 200. Віднайти постраждалих, зізнається керівниця тутешньої мобільної бригади, було непросто.

«Коли ми приїздили в старостинські округи, нам казали: ні, у нас такого немає. Ви що? У нас все тихо і спокійно», – розповідає керівниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги Хорошівської громади Тетяна Костриця.

Замовчувати про проблему існування домашнього насильства в громаді не те що недоцільно, а безглуздо, адже її потрібно вирішувати, переконаний голова Хорошівської громади Володимир Столярчук. За його словами, на території Хорошівської громади проживає близько 18 тисяч жителів, і півтора відсотка з них – потерпілі від домашнього насильства.

«Я вам скажу, що до мене і на вулицях люди підходять і просять допомогти. Жінки підходять і просять допомогти розібратися з чоловіком. Тому, що тут приховувати. Є проблема – не потрібно замовчувати, її потрібно вирішувати. Десь, мабуть, 1,5% населення нашої громади потерпають від морального, матеріального, фізичного насилля», – кажу Володимир Столярчук.

Фото без опису

У пошуках тих, хто потерпає від домашнього насильства у Хорошівській громаді мобільна бригада об’їхала тисячі обійсть та будинків, згадує її керівниця Тетяна Костриця.

«Ми проїхали кожен старостинський округ від дому до дому. Ми приходили і казали, що є така бригада, які послуги ми можемо надавати, запитували, чи є потреба і коли бачили, що є потреба, ми чіплялись за ниточку», – розповідає Тетяна Костриця.

І у кожного своя історія – від фізичного насильства з побоями й синцями, до економічного та психологічного приниження. Люди, які пережили насильство, закриваються у собі і з небажанням йдуть на розмову, ділиться Тетяна. Тож каже: інколи доводиться вдаватися до інших методів.

«Я починаю говорити про буденні речі для селища – про погоду, домашніх улюбленців, подвір’я, і ось так, слово за словом у нас починає будуватися діалог», – каже Тетяна Костриця.

На відміну від планового виїзду, при екстреному діяти доводиться інакше.

«Ми приїжджаємо і надаємо першу психологічну допомогу, виводимо людину зі стану кризи, шоку і по-іншому будуються відносини», – ділиться Тетяна Костриця.

І таких екстрених викликів впродовж тижня надходить чимало.

«Від двох до чотирьох екстрених виїздів на тиждень. А таких, що ми їздимо і віднаходимо, то десь 13 постраждалих на тиждень», – додає керівниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги Хорошівської громади.

Фахівці мобільної бригади консультують постраждалих від домашнього насильства з юридичних, медичних, психологічних питань. Ба більше, розробляють план безпеки для постраждалих, відпрацьовуючи алгоритм дій.

«Ми обговорюємо з людиною, куди та піде, як буде одягатися, що в квартирі заважатиме на шляху, тікаючи від кривдника. Тому що у таких моментах важливі секунди, які можуть врятувати не просто здоров'я, а життя», – коментує керівниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги Хорошівської громади Тетяна Костриця.

За даними фахівців, найбільший показник постраждалих від домашнього та гендерно обумовленого насильства все ж серед жінок та дітей, які автоматично визнаються постраждалими, перебуваючи в епіцентрі чвар дорослих. Разом із тим, дедалі частіше коло насильства поглинає і людей старшого віку, котрі потерпають від горе-дітей з нарко- та алкозалежностями. Як правило, зауважує пані Тетяна, постраждалі часто обирають мовчанку, а не пошук шляхів виходу з кола насильства.

«Завжди спрацьовує страх. Страх того, що тебе не зрозуміють, не підтримують, що ти залишишся сам. Цей страх паралізує. Друге – незнання. Незнання того, куди можна звернутися, що є сьогодні такі спеціалізовані служби, що це не має так бути», – пояснює Тетяна Костриця.

Протидіяти домашньому насильству й у мирний час було неабияк складно, а в умовах воєнного стану тим паче, додає керівниця мобільної бригади постраждалим від домашнього насильства у Житомирі Людмила Марчук.

«Домашнє насильство, коли нестабільність, економічний розвиток упав, немає достатку у людей, і психологічний момент, коли повертаються наші хлопці, які також мають проблеми з психічним здоров’ям і, на жаль, поруч рідні та близькі», – розповідає Людмила Марчук.

В першу чергу, говорять фахівці, щоб вирватися з тенет насильства, потрібно визнати себе постраждалим.

«Є такі випадки, коли поліція надає інформацію, а інцидент відбувся, до прикладу, 10 днів тому, і ми приходимо, а жінка каже: все добре. Ми залишаємо свої контакти, візитівку, і дуже багато жінок приходять знову», – зазначає керівниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги у Житомирі.

«Жінка нікуди не хотіла повідомляти, нічого не хотіла змінювати, але прийшла ця остання крапля. Вона прийшла, сказала: допоможіть мені, будь ласка, піти від нього. Ми її поселили у кризову кімнату, надали комплекс юридичних, психологічних послуг», – говорить психолог мобільної бригади соціально-психологічної допомоги у Житомирі Юлія Савченко.

І подібних гірких життєвих історій не злічити, бідкаються фахівці. Зокрема, Житомирська мобільна бригада відтоді, як стартував проєкт, відпрацювала понад 130 звернень. А їхні колеги з Житомирського району отримали близько 300 таких звернень.

«Ми працюємо в радіусі 50 км навколо міста Житомира. Можу сказати, що це Черняхівський район, є звернення з Оліївської громади, Новогуйвинської, Станишівської. До нас особа може звернутись безпосередньо на мобільний номер телефону, щоб з нами зв’язатися. Ми можемо надавати консультацію онлайн. Також, можна прийти до нас у кабінет, щоб поспілкуватися особисто», – каже керівниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги Житомирського району Жанна Федосенко.

Окрім роботи із постраждалими, фахівці мобільної бригади Житомирського району ще й консультують колег.

Наостанок пані Жанна підсумовує: домашнє та гендерно зумовлене насильство не має вікових обмежень або розподілу за статтю. Тому закликає не мовчати, звертатись за допомогою до правоохоронців, соціальних служб, громадських організацій, які допоможуть встояти, а головне – вийти із кола насильства.

Адреси та телефони мобільних бригад соціально-психологічної допомоги:

м. Житомир, майдан Польовий,8 (Прозорий офіс) (050) 527 - 56 - 87.

Житомирський р-н м. Житомир, вул. Мала Бердичівська, 25 (096) 036-87-44

смт Хорошів, вул. Героїв України, 6 (050) 532 95 19

Як повідомляв Житомир.info, 14 лютого 2023 року Житомирське районне управління поліції інформувало, що Хорошівські правоохоронці завершили розслідування домашнього насильства у Пулинській громаді: 44-річний чоловік самостверджувався у родині шляхом образ і принижень близьких. Його дружина упродовж року неодноразово зверталася до поліцейських з приводу домашньої тиранії. Кривднику загрожує ув’язнення.

Житомир.info

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

 

Фото без опису

Фото без опису

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь