АТЕРОСКЛЕРОЗ: СТЕРЕЖІТЬСЯ БЛЯШОК!

Дата: 18.01.2023 08:19
Кількість переглядів: 433

Фото без опису

Атеросклероз часто називають  хворобою любителів надмірностей. Вона характеризується утворенням жирових бляшок на стінках артерій. А це найчастіше трапляється в людей, які віддають перевагу смачнішій їжі, міцнішому алкоголю, та ще  й  цигарці «на закуску».

 

Цифри і факти

Атеросклероз є  одним з найпоширеніших судинних захворювань, яке вражає середні та великі артерії.

«Поганий»  холестерин (а точніше, ліпопротеїди низької щільності)  накопичується на стінках артерій і утворює тверді структури, які називають атеросклеротичними бляшками.

Поступово бляшки звужують просвіт артерій і роблять їхні стінки менш еластичними, що ускладнює потік крові.

Якщо уражаються коронарні (серцеві) артерії -  сповільнюється або практично припиняється приплив крові до серця. Це спричиняє біль у грудях - стенокардію.

Якщо судини закупорюються щільно, то нестача живлення серцевого м'яза спричиняє розвиток серцевого нападу - інфаркту.

У багатьох країнах світу   атеросклеротична хвороба серця є найпоширенішою причиною смертності. Приміром, у 2018-2020 роках цей показник у Польщі становив 40%, у Швеції –32%.

В Україні за цей період атеросклеротична хвороба серця стала причиною смертності 35% усіх летальних випадків. Найбільший відсоток померлих зафіксовано  у Вінницькій, Чернігівській, Кіровоградській та Чернівецькій областях.

На Житомирщині у 2020 році 6869 мешканців  померли від атеросклеротичної  хвороби серця, у 2019 році - 6495 чоловік, у 2018 році – 6566. Найчастіше подібні випадки зафіксовано у тодішніх  Малинському та Новоград-Волинському районах.

 

Чинники появи атеросклерозу

•  Куріння

•  Зловживання алкоголем

Ожиріння

Гіпертонія

Неправильне харчування, вживання надмірної кількості тваринних жирів

Високий рівень холестерину в крові

Діабет

Спадкова схильність (атеросклероз у близьких родичів)

 

Симптоми атеросклерозу:

  • біль за грудиною;
  • задишка;
  • часті головні болі;
  • запаморочення;
  • шум у вухах;
  • значно знижується працездатність;
  • з’являється синдром підвищеної стомлюваності, який може призводити до стресу, депресії;
  • загальне нездужання;
  • підвищується артеріальний тиск;
  • погіршення пам’яті;
  • ноги набрякають, виникає оніміння;
  • на пізніх стадіях відсутність допомоги призводить до втрати орієнтації в часі, просторі.

Потенційні наслідки атеросклерозу

Атеросклеротична бляшка або її частина можуть відірватися і разом із потоком крові почати подорож артеріями. Бляшки застряють у дрібніших судинах, блокують рух крові по них і спричиняють порушення кровопостачання цілих ділянок тканини.

Якщо закупорюється судина кінцівки, через відсутність живлення і кисню гинуть м'язи, і починається гангрена. А якщо бляшка досягає артерій мозку і застряє в них, розвивається інсульт.

У деяких випадках атеросклеротичні бляшки розтягують окремі ділянки артерії, спричиняючи утворення аневризми - випинання стінки артерії через її потоншання та розтягування.

Симптоми атеросклерозу непомітні доти, доки бляшки не обмежують або не блокують кровотік в артеріях. Про можливий початок атеросклеротичного процесу свідчить тільки підвищення систолічного (верхнього) тиску.

 

Профілактика атеросклерозу

•  Киньте палити.

Відмовтеся від вживання алкоголю.

Уникайте їжі з високим вмістом жиру, особливо тваринного, і холестерину.

Щодня включайте в раціон кілька порцій будь-яких овочів і фруктів.

Не рідше двох разів на тиждень їжте рибні страви. Переважно відварна та запечена риба.

Робіть вправи або знайдіть собі інше фізичне навантаження - протягом 30 хвилин на день (якщо ви маєте нормальну масу тіла)  або 60-90 хвилин (якщо маєте надмірну вагу).

Контролюйте свій кров'яний тиск. Негайно зверніться до лікаря, якщо ваш тиск вищий за 140/90 мм рт. ст. А якщо у вас діабет, хвороби нирок, або вже був інсульт чи інфаркт - то приводом   для звернення до лікаря є тиск вище 130/80 мм рт. ст.

Кожні п'ять років перевіряйте рівень холестерину в крові. У дорослої людини концентрація ліпопротеїнів низької щільності («поганого холестерину») не повинна перевищувати 130-160 мг/л. Якщо у вас уже є діабет або хвороби серця -  то рівень «поганого холестерину» вище 100 мг/л є підставою для термінового звернення до лікаря.

 

Відділ  комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь