Увага! Ботулізм

Дата: 25.06.2024 12:26
Кількість переглядів: 74

Фото без опису

З початку 2024 року в Україні зареєстровано 24 випадки ботулізму з 27 постраждалими, серед яких один летальний. За результатами розслідувань випадки ботулізму були пов’язані із вживанням м’ясної та овочевої консервацій, ковбаси домашнього виготовлення, риби, купленої на стихійних ринках, в магазинах та домашнього виготовлення. Особливе занепокоєння викликає збільшення кількості захворювань, які пов’язані із вживанням рибної продукції.

Ботулізм - хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник ботулізму (Clostridium  botulinum) широко поширений в природі. Його особливі форми, спори, можуть тривалий час зберігатися в навколишньому середовищі (грунт, прибережний мул, пісок берегів).  Спори надзвичайно стійкі до впливу дезінфікуючих засобів, УФ-випромінювання, добре переносять високі концентрації кухонної солі та оцтової кислоти, витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через 30 хвилин. 

Захворювання розвивається, коли людина вживає їжу, в якій відбулось накопичення ботулотоксину, що виділяється збудником за відсутності кисню. Зазвичай це продукти домашнього приготування: в'ялена, копчена або слабо просолена риба, ковбаса, шинка, м'ясні, рибні, овочеві та грибні консерви. 

Накопичення ботулотоксину в продуктах харчування не змінює їх смакових властивостей. Герметично закриті банки під дією збудника можуть здуватися. Бомбаж, тобто здуття консервів, звичайно, може бути і хибним. Наприклад, через дефекти закручування кришок банокТакий бомбаж від істинного відрізнити неважко: в безпечних консервних банках під тиском пальців денця або кришки легко вправляються, чого не можна зробити при небезпечному здутті. Токсин накопичується в їжі нерівномірно, в результаті чого не всі люди, які вживали консервовані продукти з однієї і тієї ж банки чи зі шматка м’яса або риби, отруюються. 

Потрапивши до травного тракту людини, ботулотоксин миттєво всмоктується в кров і розноситься по всьому організму. Між вживанням в їжу потенційно небезпечних продуктів і початком хвороби проходить зазвичай від 2-3 годин до 2-3 днів.

Як правило, починається хвороба з нудоти, блювання, характерного болю в животі, рідкого випорожнення без патологічних домішок. Це продовжується, в середньому, 20-24 години. В подальшому з'являються ознаки порушення зору. Хворого турбує "сітка" перед очима, подвоєння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі - ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м'язів. У важких випадках, при враженні дихальних м'язів, пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

При найменшій підозрі на ботулізм хворого необхідно якнайшвидше відправити до лікувального закладу, тому що тільки там йому зможуть надати належну медичну допомогу.

Перенесене захворювання не супроводжується виробленням імунітету, а тому можливі повторні захворювання.

Головне у профілактиці захворювання − ретельне дотримання технології приготування копчень, солінь, консервації продуктів, як в домашніх умовах, так і на підприємствах харчової промисловості, громадського харчування. Не слід купувати кров'яні та ліверні ковбаси, вялену, солену чи копчену рибу, шинку, консервовані продукти у випадкових осіб, у місцях стихійної торгівлі.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я та здоров’я близьких, а особливо - дітей.

 


 

Олег ЯКОВЕНКО, головний спеціаліст Житомирського районного управління ГУ ДПСС в Житомирській області


« повернутися до розділу «Оголошення»

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь